rozszerzanie diety po 6. miesiącu

Rozszerzanie diety dziecka po 6. miesiącu – 13 najczęściej zadawanych pytań!

Twoje dziecko kończy szósty miesiąc. Czekałaś na ten dzień, bo w końcu możesz podać maluchowi coś więcej niż mleko, ale jednocześnie jesteś tym wszystkim przerażona. Od czego zacząć? Jak dużo dziecko powinno jeść? Czy aby na pewno jest już gotowe na nowe posiłki? A co, jeśli się zakrztusi? W Twojej głowie pojawia się milion pytań, aż w końcu wpadasz w lekką panikę. Weź głęboki oddech, usiądź na chwilę, a my rozwiejemy twoje wątpliwości.

Kiedy zacząć rozszerzanie diety niemowlaka?

Rozszerzanie diety niemowlaka można rozpocząć po zakończonym szóstym miesiącu życia. Takie są zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wcześniej układ pokarmowy dziecka nie jest gotowy na trawienie posiłków innych niż mleko. Kiedyś pediatrzy zalecali wprowadzanie pierwszych zupek i przecierów już po czwartym miesiącu życia, jednak przeprowadzone współcześnie badania pokazują, że warto z tym zaczekać. Maluch zdąży jeszcze spróbować wszystkiego, a pierwsze sześć miesięcy życia najlepiej będzie rozwijał się na mleku.

Dodatkowo, dziecko powinno już stabilnie siedzieć i być chętne i gotowe do żucia. Nie może też wypychać językiem jedzenia, a przedmioty coraz częściej powinno chwytać paluszkami, a nie całą dłonią. Wtedy jest gotowe na rozszerzanie diety.

Czy jest różnica między karmieniem piersią i mlekiem modyfikowanym?

Bez względu na sposób, w jaki karmione jest dziecko, zalecenia są te same. Przez pierwsze pół roku maluch powinien jeść mleko. Nie jest potrzebne „dopajanie” ani dokarmianie innymi posiłkami. Jeśli karmisz piersią, podawaj ją dziecku na żądanie. Mleko modyfikowane podajemy w stałych odstępach czasu. Każdy producent podaje takie informacje na opakowaniu. Będzie to uzależnione przede wszystkim od wagi malucha.

Co to jest BLW?

BLW – Bobas Lubi Wybór, jest to metoda karmienia niemowlaka polegająca na podaniu mu kilku różnych rzeczy do wyboru. To dziecko decyduje co chce zjeść i w jakich ilościach. Może dostać na przykład ugotowany brokuł, marchewkę i mięso i spośród tych rzeczy wybierać. Ważne, żeby było kilka rzeczy do zjedzenia. Przy tej metodzie maluch nie jest karmiony przez rodzica, je sam. Zwykle przygodę z nowymi posiłkami zaczyna jedząc rękami, z czasem uczy się radzić sobie z łyżeczką i widelcem.

Czy dziecko musi mieć zęby żeby rozpocząć karmienie metodą BLW?

Maluch wcale nie musi mieć ząbków, żeby próbować pierwszych warzyw i owoców. I wcale jedzenie nie musi być podawane w postaci papki, dziecko świetnie poradzi sobie z miękkimi kawałkami. W przypadku warzyw, wystarczy je ugotować. Dziąsła malucha są na tyle twarde, że bez problemu rozprawią się z jedzeniem. Oczywiście trzeba obserwować dziecko i w razie zakrztuszenia od razu działać, ale nie należy się tego bać. Nie będziemy przecież do końca życia podawać maluchowi zblendowanych papek.

grafika

Co podać najpierw?

Przez pierwsze dwa do trzech tygodni warto skupić się na warzywach. Najbardziej odpowiednie będą – marchewka, brokuł i kalafior. Oczywiście podajemy je ugotowane. Po tym czasie możemy wprowadzić też owoce – najlepiej zacząć od jabłka, banana i gruszki. Około czwartego tygodnia rozszerzania diety podajemy kaszki. W szóstym tygodniu możemy raz dziennie dać dziecku do zjedzenia mięso. Jeśli dobrze je toleruj,e to jeden do dwóch razy w tygodniu zastępujemy mięso rybą. W tym samym czasie możemy też wprowadzać nowe smaki – jogurt, twaróg czy kefir.

 

W jakich odstępach czasu podawać nowe produkty?

Najlepiej wprowadzać nowe produkty stopniowo. Nie powinniśmy podawać więcej niż 1 nowego składnika dziennie. Dzięki temu, jeśli zaobserwujemy u malucha objawy alergii, szybko możemy wywnioskować co ją spowodowało.

Kiedy zacząć wprowadzać gluten?

Z glutenem zawsze był problem. Mamy ciągle zastanawiają się, czy już go podawać, czy zaczekać. Opinie pediatrów też są różne. Najbardziej aktualne zalecenia Komitetu Żywienia ESPGHAN mówią, że powinno się go wprowadzić przed lub w trakcie trwania siódmego miesiąca życia. Należy go wprowadzać stopniowo i obserwować dziecko. U dzieci, które nie chorują na celiaklię, gluten nie powinien wywoływać żadnych problemów, dlatego nie należy się go bać.

Kiedy wprowadzić jajko i jak często podawać?

Jajko można wprowadzić już w pierwszym miesiącu rozszerzania diety. Jeśli maluch poznał już smaki pierwszych warzyw i owoców, jajko powinno być następnym krokiem. Na początku może to być samo ugotowane żółtko podawane co drugi dzień, stopniowo możemy wprowadzać też małe ilości białka.

Jakie mięso podawać dziecku przed pierwszym rokiem życia?

Najlepiej zacząć od cielęciny, królika i indyka. Jest to delikatne mięso, z którym bez problemu poradzi sobie układ trawienny malucha. Zawiera też dużo łatwo przyswajalnych witamin i składników odżywczych.

Jakich przypraw można używać gotując dla dziecka?

Przede wszystkimi powinniśmy unikać soli, cukru i ostrych przypraw. Z powodzeniem za to możemy stosować zioła – te suszone i oczywiście świeże.

 

Kiedy można zacząć podawać mleko krowie?

Z mlekiem krowim nie należy się spieszyć. Nie powinno ono w żadnym wypadku zastępować mleka mamy czy modyfikowanego, dopóki maluch nie skończy roku. Można jednak już w drugim półroczu życia dziecka dodawać je go posiłków.

Kiedy można zacząć podawać przetwory z mleka krowiego?

Przetwory mleczne można podawać już po ukończeniu szóstego miesiąca życia. Najlepiej wybierać produkty niesłodzone i pełnotłuste, jak jogurt naturalny, kefir czy twaróg. Szerokim łukiem powinniśmy unikać serków dla dzieci – zwykle zawierają bardzo dużo cukru.

Ile stałych posiłków w ciągu dnia powinno zjeść dziecko?

Trzeba pamiętać, że w pierwszym roku życia podstawą żywienia niemowlaka jest mleko. Rozszerzanie diety powinno się zaczynać od pojedynczych posiłków. Maluchy w wieku 6-8 miesięcy powinny dostać 2 posiłki lub przekąski, starsze 3 do 5 w ciągu dnia. Do końca dwunastego miesiąca życia posiłki te nie powinny zastępować mleka mamy jeśli dziecko jest karmione piersią. W dalszym ciągu powinno dostawać pierś na żądanie, wtedy kiedy jest głodne.

Rozszerzanie diety malucha wcale nie jest takie trudne. Jeśli dziecko jest gotowe, a ty znasz tych kilka podstawowych zasad, oboje będziecie czerpać z tego dużo przyjemności.