Rok kalendarzowy z życia mobilnej mamy [+PDF]

Mobilna Mamo, bez względu na to, czy jesteś właścicielką Waszego rodzinnego auta, czy nie, czy Ty nim kierujesz, czy Twój partner, to samochód z każdym kolejnym rokiem robi się coraz starszy. Większości kłopotów z tym związanych unikniesz, dbając na bieżąco o cztery kółka…

Gdyby to wszystko było tak proste: jedno koło na wiosnę, drugie na lato, kolejne na jesień i czwarte na zimę… Tymczasem wszystkie muszą zjeździć cały rok lub średnio po dwie pory: cieplejszą część roku i chłodniejszą.

 

ZIMA i FERIE

Wielkie wyzwanie dla opon – od nich teraz w największym stopniu zależy bezpieczeństwo pasażerów. Kupujesz dla siebie buty zwane śniegowcami, ocieplane kozaki. Opony zimowe są tak stworzone, by były takim swoistym ociepleniem dla kół. Powstają z mieszanki kauczuku i krzemu. Bieżnik takiej opony ma głębsze rowki, odprowadza więcej wody i błota, co w połączeniu z elastyczną mieszanką dwukrotnie skraca drogę hamowania w porównaniu do opon letnich używanych w zimowych warunkach. Nie wszędzie możesz liczyć na odpowiedni lifting drogi ze strony służb odpowiedzialnych za jej oczyszczanie. Przed wyruszeniem na ferie należy też sprawdzić w jakich krajach wymagane są opony zimowe.

 

WIOSNA

Kiedy zaczyna się robić ciepło, temperatura od kilku dni utrzymuje się na poziomie 7 stopni Celsjusza, a jeszcze dokładniej – minął czas zimnych ogrodników – warto zmienić opony na letnie. To czas na umycie opon, sprawdzenie pod kątem ubytków, czy nie ma wbitych kamyków i innych ostrych drobiazgów. Przyjrzyj się zużyciu bieżnika, oceń, czy chcesz opony zachować na kolejny sezon. W przypadku odpowiedzi twierdzącej – zakonserwuj i odłóż do kolejnego spadku temperatur. Nie przypomina Ci to trochę posezonowej wymiany odzieży w szafie? Jeżeli jednak opony są już zużyte i należy je wymienić pamiętaj żeby przed zakupem nowych poznać aktualne wyniki testów ADAC.

 

LATO i WAKACJE

Widzisz ten blichtr, gdy jedziesz z rodziną ulicami nieznanej Ci miejscowości i wszyscy oglądają się za Wami? Grill ze znajomymi? Zrób na nich wrażenie. W kobiecym żargonie można to nazwać makijażem. Dobrze wykonany zabezpieczy opony przed wpływem promieniowania UV tzn. guma nie będzie blakła, nie pojawią się na niej mikropęknięcia. Odpowiednikiem podkładu są preparaty konserwujące, a puder to środki nabłyszczające. W duecie pogłębiają kolor gumy i sprawdzają się najlepiej przy średniej częstotliwości korzystania z auta. Pamiętaj jednak, żeby nie nabłyszczać bieżnika… chyba nie chcesz nadprogramowej wycieczki po okolicznych polach – poślizg w razie letniego deszczyku…

 

JESIEŃ i WYMIANA OPON NA ZIMĘ

Podczas chłodów skóra człowieka wymaga odpowiedniej pielęgnacji, by nie pękała, nie pojawiały się naczynka. Dokładnie tak samo jest z oponami samochodowymi. Chłód powoduje sztywnienie gumy, co zwiększa ryzyko wpadnięcia w poślizg na mokrej i zmrożonej nawierzchni. Wydłuża się droga hamowania i zmniejsza przyczepność. W przypadku, gdy Wasz samochód jest wypełniony elektroniką, auto wyczuwa kłopoty podczas jazdy i automatycznie włącza różne systemy zabezpieczeń. Informuje o tym zwykle na wyświetlaczu, jednak mechaniczna ingerencja automatu może rozpraszać Twoją zwyczajową jazdę.

 

Samochód rodzinny z kalendarzem

Kto w Waszym domu jest odpowiedzialny za przygotowanie kalendarza? Macie ten rytuał, kiedy to na przełomie roku siadacie i przepisujecie stałe okazje rodzinne na kolejne miesiące nadchodzącego roku? Chcemy zaproponować Ci, byś w trosce o samochód także i dla niego zorganizowała terminarz, pozwalający lepiej zapamiętać co i kiedy trzeba zrobić…

Mamy dla Ciebie prosty kalendarz do schowania przy dowodzie rejestracyjnym, w torebce, w schowku, gdzie sobie tylko życzysz, gdzie będzie Ci pasowało.

Plik możesz pobrać TUTAJ i wydrukować. Następnie uzupełnij daty w kolejnych miesiącach. Zacznij od tego co wiesz na pewno, czyli:

 • Koniec ubezpieczenia – by odpowiednio wcześniej rozejrzeć się za ciekawymi ofertami ubezpieczycieli.
 • Data przeglądu – upewnij się, czy w nadchodzącym roku nie kończy się ważność dowodu rejestracyjnego auta i nie czekają Cię sprawy urzędowe
 • Odnotuj koniecznie kiedy planujesz ferie, wakacje, wyjazdy weekendowe

W każdej chwili możesz dopisać nowe lub wykreślić. Wyjazdy są zawsze wyzwaniem dla auta. Gdy będziesz miała jego stan na uwadze, z pewnością odwdzięczy Ci się bardziej komfortową jazdą. Pozostałe działania, które możesz ująć w swoim terminarzu opisaliśmy w dalszej części.

 

Personalizuj kalendarz auta, czyli nasze propozycje wartościowych działań w ciągu roku

Wpisz CO MIESIĄC

Wyznacz sobie jeden dzień w miesiącu na SPA dla aktualnie używanych opon. One także potrzebują działań profilaktycznych i odrobiny wizażu… To ważne dla każdego typu opon, jednak szczególnie trzymaj się wskazówek, jeśli masz jeden komplet opon na cały rok.

 • sprawdź stan bieżnika w trosce o dobrą przyczepność,
 • jeśli nie robisz tego częściej – sprawdź ciśnienie w oponach i wyrównaj do wymaganego poziomu, jeśli jest taka potrzeba,
 • umyj felgi,
 • zadbaj o opony stosując środki pielęgnacyjne

 

Wpisz w okresie PRZEJŚCIOWYCH PÓR ROKU

Jeśli nie korzystasz z opon całorocznych, wymieniając ogumienie pamiętaj o:

 • wyważeniu kół u mechanika,
 • obejrzeniu stanu opon, jakie będziesz odkładała na kilka miesięcy,
 • zorganizowaniu miejsca do prawidłowego przechowywania – najlepiej na specjalnie do tego celu stworzonym stojaku lub płasko na półkach i bez dodatkowych obciążeń,
 • zakonserwowaniu gum specjalnymi środkami.

 

Tekst powstał dzięki Oponeo.pl.

Oponeo.pl

Autor

Jesteśmy jednym z największych sklepów internetowych. Dzięki ciągłym staraniom o zapewnienie wysokiego standardu usług, nasz sklep internetowy uzyskał wiodącą pozycję jako rzetelny dostawca opon do klienta detalicznego oraz firm. Adres www.oponeo.pl jest dzisiaj dobrze rozpoznawalną marką i dla wielu naszych klientów stanowi gwarancję sprawnej obsługi i najwyższej jakości dostarczanych opon.