Poradnik małych momentów: Drobne gesty do uwalniania endorfin

Też czasem masz taki dzień? Nie masz czasu na nic, dzieci irytują, brakuje ci cierpliwości, chwili dla siebie? Po jakimś czasie zaczynasz być zmęczona swoim życiem, wyrzutami sumienia, że masz za mało czasu dla rodziny, a tu jeszcze gulasz się przypala i dzwoni operator telefonii komórkowej z bardzo ważną ofertą? Dam Ci dobrą radę – przywyknij do tego. 

Tak wygląda życie każdej mamy, jest pełne sprzecznych emocji i niepewności. Ale na szczęście jest kilka małych sposobów na to, by poprawić samopoczucie sobie i swoim dzieciom.

Często nam się wydaje, że miarą naszego macierzyństwa są ważne życiowe momenty, życiowe sprawdziany, pierwsze kroki, pierwsze dni w przedszkolu, pierwsze zęby i pierwsze prawdziwe problemy naszych dzieci. A tak wcale nie jest. Bycie mamą na 100% nie znaczy, że trzeba poświęcać dziecku 100% swojego czasu i 100% swojej energii. W byciu mamą kluczowe są drobne momenty, budujące więź i rodzinną atmosferę.

Co to za momenty? To te kilka sekund, w których mama pokazuje swojemu dziecku, jak bardzo je kocha i jak dużo dla niej znaczy, poświęca maluchowi 100% uwagi. Oto 10 sposobów, jak w 5 sekund stać się super mamą.

  1. Przybicie piątki. Czyli jednocześnie pochwała i dowód na to, że zwracasz uwagę na swoje dziecko, że mu kibicujesz, obserwujesz to, co robi. W tym geście kryje się zarówno hasło ,,brawo, dałeś radę”, jak i ,,wiedziałam, że świetnie ci pójdzie”.
  2. Noski-eskimoski. To prawie jak buziak, ale chyba jest w tym coś jeszcze. Taką bliskość ma się tylko z rodzicami.
  3. Przytulenie. To tylko parę chwil, jeden gest. Przytulać się można na zgodę, na do widzenia, na powitanie, w przelocie. Jednego można być pewnym, taka dawka ciepła i miłości ładuje akumulatory na długo.
  4. Przyniesienie czegoś super dobrego do jedzenia. Wiadomo, mama jest tą osobą, która pilnuje zdrowego odżywiania i nie rozdaje łakoci na prawo i lewo. Tym bardziej, gdy mama przynosi coś naprawdę dobrego do jedzenia – kilka kostek czekolady, batonika czy garść orzechów – to znaczy, że jest dobrze. Wszelkie topory wojenne zakopane, nikt na nikogo się nie gniewa.
  5. Łaskotanie. Przełamuje wszelkie lody, taka zabawniejsza wersja przytulania. Jeśli oboje macie kryzys, twoje dziecko i ty, to jest dobry sposób, by przestawić się na właściwe tory!
  6. Zjedzenie razem obiadu. Nie martw się, nie musisz go zjadać w 5 sekund, ale tyle zajmie ci zawołanie wszystkich do stołu. To powinien być sygnał do spokojnej rozmowy, swobodnego bycia razem. Przy stole nie rządzą deadline’y ani nerwy. Przecież powinno się jeść w spokoju!
  7. Wysłuchanie czegoś bardzo ważnego. ,,Mamusiu, muszę ci coś powiedzieć” wybrzmiewa co 5 minut, a ty nie masz już siły? Więc poddaj się temu, skup całą swoją uwagę na dziecku i doceń to, jakiego masz mądrego malucha. Uśmiech gwarantowany!
  8. Śpiewanie w samochodzie. Na cały głos, bez uczucia wstydu. Niech to będzie piosenka z bajki albo jakiś radiowy hit. Bawcie się dobrze!
  9. Drapanie po plecach. Dzieciaki to uwielbiają, twoje też? Może tym razem nie będą musiały cię o to prosić, tylko zaskoczysz je miłym gestem? Tylko kilka sekund wystarczy, by pokazać dziecku, że po prostu je lubisz. 🙂
  10. Powiedzenie, że kochasz. 5 sekund pełnych miłości. Uwierz, to najważniejsze sekundy w ciągu całego dnia, dla całej waszej rodziny. Dzieciom trzeba to powtarzać jak najczęściej!

Mówią, żeby żyć chwilą. Ty żyj sekundami! Możesz być jeszcze lepszą mamą niż jesteś i to tylko w 5 sekund. Trzymamy kciuki! 🙂