Białe kłamstwa: Porozmawiajmy szczerze, mamo

Czy rozmawiając z dziećmi, zawsze mówimy im prawdę? Kiedy zastanawiam się nad tym, dochodzę do wniosku, że czasem sama ubarwiam rzeczywistość. Pomimo że uważam kłamstwo za coś, na czym nie powinno się budować żadnej relacji, w kontaktach z dziećmi nie zawsze jestem w 100% szczera. Korzystam czasem z białych kłamstewek – z myślą, że robię to dla ich dobra. Postanowiłam dowiedzieć się, jak może to jednak wpłynąć na maluchy.


Wszyscy kłamiemy

Dotarłam do badań zespołu naukowców z University of Virginia, którzy wprost zapytali amerykańskich rodziców, czy okłamują swoje dzieci. 80% odpowiedziało, że tak. Niektórzy badacze twierdzą, że pozostałe 20% po prostu… skłamało, ponieważ nie ma rodzica, który zawsze mówiłby dziecku całą prawdę. Najpopularniejsze kłamstwa, jakie sprzedajemy naszym dzieciom to:

  • Jak będziesz się tak zachowywał, to cię zostawię!
  • Kupimy to kiedy indziej
  • Jak będziesz niegrzeczny, to ten pan cię zabierze

Czy te zdania nie przypominają wam czegoś?

Jeśli nie używacie ich sami, na pewno słyszeliście je z ust innych rodziców. Czy rzeczywiście działają tak, jak byśmy chcieli?

Odwrotny skutek

Zastanówmy się, co chcemy uzyskać, kiedy okłamujemy dzieci w taki sposób. Zwykle chodzi o to, żeby dziecko przestało psocić albo grzecznie zachowywało się w sklepie, nie jęcząc przez godzinę przy półce z zabawkami.

„Nie zapominajmy jednak, że ten mały człowiek ufa nam, jak nikomu innemu.”

 Dlatego, kiedy usłyszy, że ktoś może go zabrać, uwierzy nam i będzie się bał.

Czy nie lepiej po prostu porozmawiać z dzieckiem i po raz (trzysta sześćdziesiąty ósmy) wytłumaczyć mu, dlaczego powinno być grzeczne?

Powodów do mówienia prawdy jest więcej. Dziecko okłamywane przez rodziców samo w końcu będzie kłamać. Bo skoro mama powiedziała, że następnym razem kupimy autko, a byliśmy w tym sklepie już pięć razy i ciągle go nie mam, to znaczy, że ja też mogę mówić o rzeczach, które nie mają miejsca.

Potwierdzono to w innym eksperymencie, w którym umieszczono dzieci w pokoju pełnym zabawek (źródło). Część dzieci była wcześniej okłamana przez dorosłych. Kiedy bawiły się w samotności przez 15 minut, pozwolono im dotykać wszystkich zabawek oprócz jednej. Dzieci uprzednio okłamane od razu podnosiły zakazaną zabawkę, ale zapytane o to, czy się nią bawiły, bez mrugnięcia okiem odpowiadały, że nie. Jeśli sami okłamujemy dzieci i składamy im obietnice bez pokrycia, nie możemy oczekiwać, że one będą mówiły nam prawdę.

Sami uczymy ich takich zachowań.

Zauważyliście, jak dzieci reagują na lekarzy? Zwykle wchodzą do gabinetu wystraszone i nie pozwalają się dotknąć. Dlaczego? Bo mama ostatnio mówiła, że szczepienie nie będzie bolało, a było inaczej. Dlaczego więc maluch tym razem ma wierzyć, że badanie nie będzie nieprzyjemne? Spróbujcie być ze swoimi dziećmi szczerzy w takich sprawach, potraktujcie ich jak ludzi, wytłumaczcie, jak jest naprawdę, a zobaczycie, jak zmieni się zachowanie maluchów.

Jeśli przed szczepieniem czy zastrzykiem spokojnie wytłumaczymy dziecku, co będzie się działo i szczerze powiemy, że może trochę boleć, nie znaczy, że maluch nie będzie płakał podczas tego zabiegu. Ale przy kolejnej wizycie u lekarza, kiedy zapewnimy go, że tym razem nie będzie bólu, uwierzy i nie urządzi sceny przed gabinetem. Bo wie, że mama mówi prawdę.

Czy istnieją dobre kłamstwa?

Wydawać by się mogło, że nie ma czegoś takiego i jeśli mówienie nieprawdy ma nauczyć dziecka tego samego, to kategorycznie musimy z tego zrezygnować.

Co jednak ze Świętym Mikołajem? Co z Wróżką Zębuszką i niesamowitym sprayem na potwory? Czy naprawdę powinniśmy odzierać dzieciństwo naszych pociech z całej magii? Maluch nie musi od pierwszych dni być uświadamiany, pod choinkę przynoszą rodzice. Możemy też sprawić, że wypadające zęby nie będą kojarzyć się ze strachem, ale wyczekiwanie na ten moment stanie się fascynującą przygodą. A potwory? Trzylatek nie zawsze zrozumie, że nie istnieją. Przecież mu się śniły. Ale zaufa mamie biegającej po pokoju i psikającej wokół wodą, jeśli ona powie, że to magiczny płyn, który je odstraszy.

Są kłamstwa, które mogą uchronić dzieci przed złymi emocjami. Jeśli zdycha ukochane zwierzątko, można przecież powiedzieć, że zasnęło i będzie spać bardzo długo lub że poszło bawić się z innymi zwierzakami. Czasem kilkulatek nie jest gotowy na poważne rozmowy o śmierci i takie zobrazowanie mu sytuacji jest lepszym rozwiązaniem. Musimy jednak mądrze przemyśleć to, co powiemy i przede wszystkim dostosowywać przekazywane dziecku informacje do jego wieku. Inaczej będziemy rozmawiać z dwulatkiem niż z dzieckiem dziesięcioletnim, któremu już powinniśmy tłumaczyć, co tak naprawdę się stało.

Niezależnie od sytuacji musimy pamiętać, że to my jesteśmy dorośli i decydujemy o tym, co powiemy dzieciom. Konsekwencje kłamstwa mogą odbić się na nas samych, jeśli maluch nauczy się od nas, że można tak robić na co dzień. Podejmujmy mądre decyzje, pamiętając, że od nas zależy, jak dzieci będą zachowywać się teraz i w dorosłym życiu.