Wakacje już blisko! Motoryzacyjna CHECKLISTA dla zabieganych rodziców

Opony… są wytrzymałe, jeżdżą i póki nie będzie „kapcia”, nie ma po co do nich zaglądać, prawda? Nic bardziej mylnego! Ogumienie jest jak podeszwa naszego buta – zależy od niej kondycja całego ciała!

W ferworze codzienności często umykają nam drobiazgi, które jednak mają istotny wpływ na nasze zdrowie. Wkrótce wakacyjne wyjazdy, które często bywają stresujące (w fazie przygotowań). Jeśli takie spojrzenie Cię nie przekonuje, pomyśl o zdrowiu i życiu swojej pociechy – zależą one od Twoich decyzji, podejmowanych w „spokojnych czasach”.

 

Od czego zacząć?

Podczas kupowania opon warto poznać kilka szczegółów ich historii. Mamy wybór między nowym zestawem a używanym. W każdym przypadku sprawdzamy wiek opony – w wyniku interpretacji nadruków na boku poznajemy tydzień i rok produkcji. Jeśli jesteśmy zainteresowani oponami z rynku wtórnego – nie kupujmy takich, które wyprodukowano wcześniej niż 10 lat temu.

Zawsze kupujmy opony podwójnie, równy stan na przód lub na tył auta. Ma to szczególne znaczenie w przypadku opon używanych, czy zakupionych po regeneracji (wulkanizacji).

 

Co i kiedy trzeba sprawdzać w aucie?

Na takiej samej zasadzie, jak codziennie rano odwiedzasz łazienkę, tak samo przed pierwszym wyjazdem danego dnia, obejrzyj swój samochód. Dzięki codziennemu doglądaniu, szybciej rozpoznasz kiedy pojawi się coś nowego; rysa, coś wejdzie w bieżnik opon itd.

Tak naprawdę częstotliwość kontrolowania stanu opon zależy od tego, jak bardzo eksploatujesz samochód, ile jeździsz, jak daleko, po jakich drogach no i… jakim jesteś kierowcą!

Dzika jazda, czy częste nagłe hamowanie, niemiłosiernie skracają żywotność ogumienia. Stan techniczny, czyli głębokość bieżnika, najlepiej sprawdzić rano. Opony mają znacznik zużycia, czyli poprzeczny pasek umieszczony w zagłębieniu bieżnika. Jeśli bieżnik jest z nim równy – oponę bezwzględnie trzeba wymienić. Niektórzy producenci nadrukowują na warstwy opony cyfry, które w miarę zużycia ścierają się. Jeśli jesteś wzrokowcem – być może zauważysz zmianę koloru ogumienia.

Bardzo ważną sprawą jest ciśnienie w oponach. Codzienna obserwacja pozwoli Ci zauważyć, czy ucieka z nich powietrze (widełki wartości ciśnienia sprawdzisz tutaj). Trochę jak w przypadku człowieka – ból głowy jest niepokojącym objawem i często wiąże się ze zmianami ciśnienia.

Tak samo samochód – będzie mniej sprawny i efektywny w reakcji, jeśli napięcie gumy będzie zbyt słabe. Profilaktycznie kontroluj ciśnieniomierz, czy powietrze nie uchodzi. Czasem mogą pojawiać się niewielkie uszkodzenia, niewidoczne gołym okiem. Jeśli dużo jeździsz po drogach gruntowych – felga może się wykrzywić. Bieżąca kontrola ciśnienia potwierdzi, czy coś jest nie tak i będziesz wtedy wiedzieć, że musisz iść z tym do warsztatu.

 

Działaj profilaktycznie i pielęgnuj ogumienie

W odróżnieniu od związanych z nadwagą oponek na ciele, opony samochodowe lepiej pielęgnować, by nie pozbyć się ich zbyt szybko…

Po sezonie można je zakonserwować i starannie odłożyć, o tym pisaliśmy już w artykule Rok mobilnej mamy. Jest jednak coś, co można stosować przy każdym myciu auta – czernidło, pianka, żel, spray. Wszystkie te formuły mają za zadanie nadać oponom czarny kolor, zapobiegać przywieraniu kurzu oraz nabłyszczyć lub utrzymać matową powierzchnię opony. W praktyce efekty zależą od wielu czynników, od zniszczenia opony, od jej rodzaju (letnia, czy zimowa) itp.

Dbaj o opony, jak o siebie samego. Unikasz wówczas mandatu. W skrajnych nadużyciach grozić Ci może nawet zabranie dowodu rejestracyjnego. Jak wtedy będziesz wozić dzieci do ich placówek, albo jeździć do pracy? Samochód ułatwia Ci życie – szanuj go! Wyrabianie profilaktycznych nawyków możesz zacząć od opon i naszej checklisty…

Oponeo.pl

Autor

Jesteśmy jednym z największych sklepów internetowych. Dzięki ciągłym staraniom o zapewnienie wysokiego standardu usług, nasz sklep internetowy uzyskał wiodącą pozycję jako rzetelny dostawca opon do klienta detalicznego oraz firm. Adres www.oponeo.pl jest dzisiaj dobrze rozpoznawalną marką i dla wielu naszych klientów stanowi gwarancję sprawnej obsługi i najwyższej jakości dostarczanych opon.