Przestań przejmować się tym, że Twoje dziecko nie lubi warzyw

Czy dziecko musi jeść warzywa, by być zdrowe? Raczej powinno. Jednak, gdy poświęcamy całą naszą energię na to, by nasza pociecha jadła warzywa i owoce, omijamy to, co w żywieniu najważniejsze.

Dzieci wielokrotnie w swoim życiu przechodzą przez etapy większego lub mniejszego zainteresowania jedzeniem, szczególnie tym powszechnie uważanym za zdrowe. To całkowicie naturalne! Jednak gdy dziecko notorycznie odmawia codziennej porcji warzyw i owoców, rodzice zaczynają martwić się, czy dostarcza sobie wszystkich cennych składników odżywczych. Wkładają coraz więcej energii i pracy w to, by zachęcić dziecko do jedzenia tych cennych składników. Niejednokrotnie pojawia się gniew i frustracja. Wciąż niewiele osób jest świadomych, że popełnia tym samym strategiczny błąd. Skupiają się nie na tym, co potrzeba!

Myślą o tym, by ich dziecko tutaj, dzisiaj, jadło dobrze, zdrowo, pełnowartościowe posiłki. I choć to szlachetne pragnienie, to nie przynosi zamierzonego efektu. Dziecko, zamiast przekonywać się do zdrowego jedzenia i kształtować u siebie dobre nawyki żywieniowe, zaczyna mieć coraz bardziej ograniczony jadłospis i coraz chętniej wybiera pszenną bułkę i makaron.

Skupiając się jedynie na tym, by dziecko dzisiaj było dobrze odżywione, zapominamy o tym, by ukształtować zdrowe nawyki żywieniowe, dzięki którym będzie prawidłowo odżywiać się przez resztę życia.

Oczywiście dbałość o nawyki żywieniowe nie wyklucza dbania o pełnowartościowe i zdrowe posiłki każdego dnia. Chodzi jednak o ustalenie pewnych priorytetów. Dla rodzica ważniejsze powinno być, by dziecko ukształtowało w sobie nawyk dokładania porcji warzyw i owoców do każdego posiłku, niż to, czy dzisiaj zjadło surówkę do obiadu. Nie zmusimy dziecka do jedzenia, ale możemy pomóc mu dobrze jeść przez całe życie.

Co to jednak tak naprawdę oznacza, “dobry nawyk żywieniowy”? Na jakich aspektach żywienia dziecka naprawdę warto się skupić?

5 NAWYKÓW ŻYWIENIOWYCH WAŻNIEJSZYCH OD JEDZENIA WARZYW, KTÓRE WARTO UKSZTAŁTOWAĆ U TWOJEGO DZIECKA

Uwaga! Ta lista nie wyczerpuje wszystkich dobrych nawyków, które warto mieć! Pokazuje jedynie pewne aspekty żywienia, o których bardzo rzadko myślimy, a które są kluczowe dla utrzymania zdrowia.

  1. Jedz różnorodnie – (z posiłku na posiłek, z dnia na dzień) Dzięki temu mamy największe szanse, że w diecie naszego dziecka niczego nie zabraknie. Nawet jeżeli Twoje dziecko ma bardzo ograniczony jadłospis, to warto wprowadzić w nim choćby drobne urozmaicenie, bo w ten sposób stwarzamy dziecku możliwość próbowania i poznawania nowych smaków. Nawet, jeśli w praktyce oznacza to jednego dnia makaron pszenny, a drugiego – makaron ryżowy.
  2. Posługuj się sygnałami głodu i sytości – Zaczynaj jeść gdy jesteś głodny, kończ gdy jesteś nasycony. To najlepsza ochrona przed otyłością! Jedząc wtedy, gdy jesteśmy głodni i kończąc w momencie najedzenia, nie przejadamy się, zachowujemy uważność i równowagę. Przeciwieństwem jest zachęcanie dziecka do zjedzenia “jeszcze jednej łyżeczki” lub obiecywanie deseru w zamian za zjedzony obiad. Dziecko otrzymuje prosty przekaz: musisz zjeść coś niedobrego, by dostać coś pysznego oraz “musisz jeść, mimo że nie jesteś już głodny”, a “na deser zawsze znajdzie się miejsce”.
  3. Unikaj jedzenia emocjonalnego – jeść powinniśmy przede wszystkim, gdy jesteśmy głodni, by dodać sobie energii. Oczywiście jedzenie pełni w naszym życiu różne funkcje, chociażby sprawia przyjemność. Jednak podając maluchowi jedzenie (nieważne jakie!) na pocieszenie, w ramach rozrywki, jako lekarstwo na nudę, w nagrodę, uczymy je, że jedzenie może nam pomóc w każdej sytuacji. A stąd już tylko jeden krok do zajadania stresów w dorosłości.
  4. Jedz bez poczucia winy – Jedzenie nie powinno wywoływać wyrzutów sumienia. Nawet jeśli zjemy coś niezdrowego albo po prostu się przejemy. Jedzenie to tylko jedzenie. Nie ma mocy poprawiania nastroju ani pogarszania. Nie krytykuj swojego dziecka za to, jak je lub co je. Zawstydzanie nie motywuje do zmiany. Podobnie traktuj samego siebie. Wyrzucanie sobie, że zjadłem porcję ciastek nie sprawi, że będziesz mniej objedzony. Zamiast tego zastanów się, co możesz zrobić następnym razem, by uniknąć takiej sytuacji.
  5. Bądź otwarty na nowe smaki – jedzenie nigdy nie smakuje tak samo. Zupa pomidorowa u babci to zupełnie inna zupa niż ta zjedzona we włoskiej knajpie. Marchewka ugotowana ma inny kolor, smak i konsystencję niż marchewką pieczona. To smakowanie, próbowanie warzyw i innych potraw, a nie ich jedzenie, jest nawykiem, o który warto walczyć! Zachęć dziecko do wykorzystania wszystkich zmysłów przy poznawaniu nowego jedzenia – smak wcale nie jest najważniejszy.

Warzywa i owoce są zdrowe. Jedzenie ich przez dzieci i dorosłych to naprawdę ważna sprawa i może poprawiać nasze zdrowie a nawet samopoczucie. Jednak skupiając się tylko na składnikach odżywczych, liczbach, wartościach, omijamy to, co w jedzeniu najważniejsze.

Nauczmy dzieci mieć pozytywny stosunek do jedzenia, pokażmy, że jedzenie to przyjemność a głód i sytość to nasi sprzymierzeńcy. W ten sposób wychowamy pokolenie świadomych smakoszy, którzy nie dadzą łatwo nabrać się na sztuczki marketingowe producentów śmieciowego jedzenia!