Disney Uczy! Czyli o tym, jak ulubieni bohaterowie filmów i seriali wspomagają rozwój naszych dzieci

Prędzej czy później każdy z nas zada sobie pytanie: co mogę zrobić, by jak najlepiej przygotować moje dziecko do nauki szkolnej? Chyba nie znam rodzica, który nie chciałby swojej latorośli tego startu jak najbardziej ułatwić. Sama doskonale pamiętam, gdy moja mama założyła mi zeszyt, w którym ćwiczyłam narysowane przez nią szlaczki, literki, cyferki… Przyznaję, że ten „zwykły-niezwykły” zeszyt w linie nie był wówczas moim najlepszym przyjacielem, choć zapewne wiele mu zawdzięczam.

Na szczęście czasy się zmieniają i obecni rodzice, czyli my, mamy do dyspozycji naprawdę fantastyczne możliwości. Teraz w rozwijaniu różnych, niezbędnych w szkole umiejętności „niepostrzeżenie” pomagają naszym pociechom ich ulubieni bohaterowie bajek! Co więcej, zadania w specjalnie opracowanych w tym celu książeczkach dostosowane są do wieku dziecka i stworzone w sposób, który budzi jego zainteresowanie i zapał do pracy. O kilku z nich chcę Wam dziś opowiedzieć.

Zatem, moi Drodzy, przedstawiam niezwykle szeroką i ciekawą serię wydawnictwa Ameet „Disney Uczy”. Jest to program edukacyjny opierający się na nauce przez zabawę przeznaczony do indywidualnej pracy rodzica z dzieckiem. Wspólne rozwiązywanie zadań jest także świetnym sposobem na spędzanie czasu razem i pielęgnowanie więzi rodzinnych. Książki z serii „Disney Uczy” opracowane są z pomocą ekspertów – stanowią więc doskonałe uzupełnienie edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Materiały i ćwiczenia zostały dobrane tak, aby zapewnić efektywny sposób uczenia się. Zastosowana w książkach metoda stopniowania trudności umożliwia dziecku opanowanie kluczowych umiejętności niezbędnych w jego dalszej edukacji i zachęca do podejmowania kolejnych, coraz trudniejszych wyzwań.

Duży wybór ciekawych pozycji jest już dla dzieci od czwartego roku życia, które praktycznie dopiero zaczynają swoją przygodę z nauką. Bardzo podobają mi się „Zadania do Zmazywania”. Możemy je zakupić zarówno w wersji dla dziewczynek, jak i dla chłopców – ci ostatni z całą pewnością chętniej podejmą wyzwanie, gdy będą im towarzyszyli Chudy i Buzz Astral z „Toy Story”. Dziewczęta z kolei radośnie podążą za nieskończenie długimi włosami Roszpunki z „Zaplątanych”. Nazwa serii, z której pochodzi książeczka wskazuje, że dziecko podczas wypełniania stron może poprawić swój błąd, zmazując niepoprawną odpowiedź czy niedokładnie narysowany szlaczek. Może także wielokrotnie wracać do swoich ulubionych ćwiczeń. Tak zaprojektowany zeszyt sprawia, że maluchy nie zniechęcają się oraz trenują skupienie uwagi, koncentrację i motorykę małą – niezbędną do rozwinięcia umiejętności pisania na dalszych etapach edukacji.

Idąc krok dalej, możemy zaproponować naszym czterolatkom książeczkę, która z pewnością przypadnie im do gustu. Ile razy dziennie słyszymy: „Ja sam!” czy „Ja sama!”? Tak, tak – nasze dzieci aż palą się do samodzielności. Właśnie dlatego z pomocą przychodzą zadania dla maluchów w publikacjach pt.: „Rozwiązuję Sam” i „Rozwiązuję Sama”. Tutaj również dzieciom towarzyszą ich ulubieni bohaterowie:  m.in.: Zygzak McQueen z „Aut” oraz Anna z „Krainy Lodu”, dzięki czemu przebrnięcie przez kolejne karty zeszytu nie jest wcale monotonną pracą, a wspaniałą przygodą! Zadania są idealnie dostosowane do wieku dziecka, a ich rozwiązania na tyle intuicyjne, że maluch może pracować samodzielnie. Prócz rozwoju wspomnianych wyżej zdolności manualnych oraz ćwiczenia uwagi i koncentracji, zawarte w książce łamigłówki pobudzają także spostrzegawczość i prowokują do logicznego myślenia. W każdej książce znajdują się kolorowe naklejki-nagrody, które dodatkowo motywują dziecko do pracy i potęgują satysfakcję z poprawnie wykonanego zadania.

Dla nieco starszych dzieci, od piątego roku życia, wydawnictwo Ameet przygotowało trochę bardziej zaawansowane książki, które nie tylko przygotują małe rączki do nauki pisania, ale także nauczą kolorów, kształtów, rozwiną wyobraźnię i kreatywność. Dzieci, rozwiązują zadania, rysują, łączą punkty i kolorują, co świetnie wpływa na rozwój motoryki małej oraz precyzję ruchów. W rozwiązywaniu zadań dziewczynkom towarzyszy Elena z Avaloru , a chłopcom „Miki i raźni rajdowcy”. Ten podział oczywiście nie jest obowiązkowy! Gdyby zabrakło zadań w jednym z zeszytów, zawsze warto zajrzeć do drugiego z tej serii.

Pięciolatkom można także podsunąć takie pozycje jak „Cyfry” i „Litery” – ćwiczenia z naklejkami. Właściwie jest to obowiązkowa pozycja dla każdego przedszkolaka! W trakcie rozwiązywania zadań maluchy uczą się alfabetu, a także rozpoznawania małych i wielkich liter oraz cyfr. Zadania mają na celu rozwijać i wzbogacać słownictwo, kształtować technikę trzymania ołówka i doskonalić sprawność manualną. Dziecko ćwiczy pisanie liter i cyfr po śladzie, dzięki czemu w szkole nie będzie to już dla niego nowością. Dodatkowo w zadaniach maluch wykorzystuje kolorowe naklejki z ulubionymi bohaterami ze świata Disneya. Według mnie tego typu zeszyty z zadaniami sprawiają, że nauka staje się wesołą zabawą!

Wydawnictwo Ameet zadbało także o rodziców którzy, mimo że w oczach dziecka są najmądrzejsi na całym świecie, to jednak czasami muszą się wesprzeć się fachową wiedzą. I to wcale nie jest powód do wstydu. Wręcz przeciwnie! To doskonała szansa, by pokazać dziecku, że nikt nie jest wszechwiedzący, ale istnieją sposoby, by swoją wiedzę skutecznie poszerzyć. W związku z tym warto zaopatrzyć się w encyklopedyczne publikacje: „Cudowny świat przyrody”, „Cudowny świat zwierząt”, „Cudowny świat kosmosu”, „Cudowny świat dinozaurów”, „Oceany. Książka odkrywcy” czy „Nocne niebo. Książka odkrywcy”. To nie lada gratka dla młodych, zaciekawionych światem podróżników i pasjonatów świata zwierząt, przyrody czy astronomii. Przedszkolaki oraz dzieci w wieku wczesnoszkolnym potrafią zasypywać gradem pytań z częstotliwością tysiąc na minutę…

Skąd się biorą noc i dzień? Ile lat ma słońce? Po co ośmiornica udaje flądrę? Czy dinozaury są spokrewnione z krokodylami? Jak zwierzętom udaje się przetrwać zimę? Co się dzieje w czarnej dziurze? Która góra jest najwyższa?

To doskonały moment, by zaproponować dziecku wspólne poszukiwanie odpowiedzi na nurtujące je pytania. W tę niezwykle ciekawą podróż wyruszą z Wami bohaterowie Disneya, którzy również ukryli się na kartach książek. Bedą towarzyszyć Wam na najgorętszej pustyni oraz opowiedzą o zwyczajach i miejscach występowania wielu zwierząt. To doskonały sposób na wspólne spędzenie czasu, podczas którego dziecko wzbogaci swoją wiedzę, a także będzie miało dużo radości i śmiechu. Czytając te książki razem z dzieckiem, uczymy je poszukiwania potrzebnych informacji oraz praktycznej strony użytkowania literatury.

Jaka wartość dla mnie wysuwa się na pierwszy plan? Dzięki czytaniu dziecko poszerza swoją wiedzę, staje się ciekawe świata. Uczy się dostrzegać związki przyczynowo-skutkowe, odnajdywać zależności i wyciągać wnioski. Nie możemy zapomnieć o nieocenionym wpływie czytania na rozwój mowy, a co za tym idzie na komunikację. Dziecko, któremu czytamy, lepiej potrafi wyrażać własne myśli a także rozumieć innych ludzi. Umiejętność wyrażania własnych uczuć i potrzeb staje się tym większa, im bogatszy jest zasób słów naszego malca.

W dobie dzisiejszego szybkiego przepływu informacji, nowych technologii i ogromu możliwości, nie możemy zapomnieć o czytaniu dzieciom i czytaniu z dziećmi. Z pozoru najprostsza i niewymagająca od nas – rodziców i opiekunów – dużego wysiłku czynność okazuje się niezwykle budująca i rozwijająca nasze maluchy zarówno w aspekcie poznawczym, jak i emocjonalnym czy społecznym. To my, tu i teraz, kształtujemy emocjonalność i postawy naszych potomków. Korzystajmy zatem z możliwości ukierunkowywania ich, póki mamy na to największy wpływ!