12 sposobów, by odmówić dziecku, nie używając słowa „nie”

Bez względu na to w jaki sposób wychowujemy nasze dzieci, prędzej czy później dojdzie do sytuacji, kiedy będziemy zmuszeni stanowczo zareagować i powiedzieć „nie”. Próba zjedzenia słodyczy przez obiadem kończy się płaczem? Kiedy odmawiasz dziecku zakupu czegoś w sklepie próbuje to wymusić? Poznaj sposoby, dzięki którym skutecznie odmówisz swojemu dziecku, bez używania kluczowego w takich sytuacjach słowa „nie”.

 

W jaki sposób odmawiać dziecku?

 1. Twoje dziecko chce zrobić coś samodzielnie, a z różnych powodów nie możesz mu na to pozwolić (chociażby dlatego, że mogłoby być dla niego niebezpieczne)? Zamiast mu tego zakazywać zasugeruj, że pokażesz mu jak to zrobić i będzie mogło pomóc Ci w danej czynności. Dziecko nie tylko poczuje się docenione (przecież będzie mogło pomóc!), ale i nauczy się czegoś nowego.
 2. Kiedy maluch na coś się uprze – nie ma mocnych, chce mieć (lub zrobić) daną rzecz niemal natychmiast. Czasem ciężko nam odmówić nawet jeśli wiemy, że po prostu nie mamy możliwości spełnić życzenia dziecka. Co zrobić, aby nie musieć używać słowa „nie”? Zasugeruj, aby dziecko dało Ci czas przemyśleć temat. Powiedz, że musisz się nad tym zastanowić i dasz mu odpowiedź później.
 3. Zamiast mówić „nie”, możemy zaproponować dziecku jakiś zamiennik mówiąc „zróbmy w zamian…”, lub „spróbujmy czegoś innego”.
 4. A może innym razem? Jeśli nie możesz zrobić z dzieckiem tego, czego aktualnie oczekuje powiedz mu, że zrobicie to innym razem.
 5. Zamiast powiedzieć „nie pozwalam”, powiedz „nie mogę Ci pozwolić” i uwierz, że w uszach Twojego ukochanego dziecka naprawdę zabrzmi to zupełnie inaczej. Zamiast obrażać się, prawdopodobnie zastanowi się nad Twoimi powodami.
 6. Podczas spaceru i wspólnej zabawy maluch notorycznie wybiega poza wyznaczone granice? Zamiast powtarzać mu „nie wychodź poza bramkę”, czy „nie idź tak daleko”, możesz użyć słów „chodź stamtąd”.
 7. Plac zabaw, kilka dzieci i wiele zabawek. Twój maluch pożyczył zabawkę innego dziecka i nie chce jej oddać? Nie mów mu, że nie może się tym bawić, a jedynie zasugeruj, że zabawka należy do innego dziecka, które chciałoby ją odzyskać i zaproponuj, że pomożesz znaleźć dziecku jego zabawkę.
 8. Zamiast mówić „Nie rób tak”, „Nie zachowuj się tak” – spytaj dziecko, czy pamiętasz o Waszych wspólnie ustalonych regułach.
 9. Jeśli nie chcesz na okrągło zakazywać dziecku wykonywania jakiejś czynności powiedz, że najzwyczajniej w świecie byłoby Ci przykro, gdyby się tak zachowało. Wyjaśnij mu również, dlaczego jego zachowanie sprawi, że będziesz czuła się źle.
 10. Twoje dziecko ma na coś ochotę, ale będziesz mogła sprostać jego oczekiwaniom dopiero za kilka minut? Nie mów mu „nie teraz”, a powiedz „daj mi 5 minut”, lub „zrobimy to dosłownie za chwilę”. Maluch nie poczuje się odrzucony.
 11. Kiedy Twoje dziecko wpadnie na szalony pomysł i pyta Cię o zgodę, choć samo wie, że odpowiedź będzie negatywna , powiedz: „A zgadnij, jaka będzie moja odpowiedź?”. Tym sprytnym sposobem dziecko wyręczy Cię w odmowie.
 12. Dziecko używa niektórych przedmiotów niezgodnie z ich przeznaczeniem i może zrobić sobie krzywdę? Zamiast powtarzać „Nie rób tak!” wytłumacz, że to niebezpieczne i powiedz o ewentualnych konsekwencjach.

turodzinka.pl

Daniel z tuRodzinka

Autor

Dba o to, by treści pojawiające się w tuRodzinka.pl były ciekawe i przydatne. Jeśli uważasz, że jest coś, o czym z pewnością powinniśmy napisać - daj znać na daniel@turodzinka.pl.

Adam

Ech zeby to bylo takie proste 😊